Na ORCA Cupe ukázali naši skúsení plavci mladším ako sa bojuje za klub! Mimovičová s prventsvom!

By | 28. apríla 2019

Piate kolo Slovenského pohára družstiev(SPD) ORCA CUP sa uskutočnilo v Bratislave v dňoch 26.4.-28.4.2019. Tieto medzinárodné  preteky sú zrejme najlepšie obsadeným pretekom na Slovensku, čo sa týka počtu krajín a plavcov. Opäť sa ukázalo, že ak naši chcú uspieť v tejto súťaži SPD, nemôžeme sa spoliehať na našich mladých reprezentantov  a členov UTM pre ich nevyrovnané výkony ale len  a len na skúsených plavcov. Naša historicky najúspešnejšia plavkyňa Zuzana Mimovičová(nar.1989) stále dokazuje, že na Slovensku patrí medzi prsiarsku špičku a ostatní jej môžu ticho závidieť jej dlhodobú vysokú výkonnosť! Ako jediná z našich dokázala získať zlatú medailu víťazstvom vo finále na 50 m prsia časom 33,07. Kvalitné bodové výkony predviedla aj na 100 a 200 m prsia.

Veľmi dobre jej sekundovali naši síce už o generáciu mladší plavci ale tiež už „skúsení“ plavci, reprezentantka Carmen Mikušová(nar.1998) a náš najväčší „bodový“ ťahúň Jakub Mohler (nar.1998), bez ktorého by sme zrejme nemali šancu na popredné umiestnenia v tejto súťaži. Ak nebodaj vyhráme opäť po siedmych rokoch, bude to hlavne jeho zásluha! Carmen zaplávala kvalitné časy na 100 a 200m motýlik, kde odsadila štvrté a piate miesto. Veľmi dobrý výkon predviedla aj na 400m kraul. Jakub predviedol už štandardne najlepšie výkony na krauliarskych a motýlkárskych šprintoch 50 a 100m ale vieme, že by dokázal zaplávať akúkoľvek disciplínu lepšie ako ostatní naši plavci. Jeho výkony sú zvyčajne viac ako šesťstobodové, čo sú mimoriadne kvalitné výkony. Najlepší výkon predviedol na 50m motýlik. Ako bonbónik na jeho výkonoch je „osobák“ na 50m znak.

Svoj štandard si zaplávala juniorská reprezentantka Sarah Čajbíková(nar.2003) ako tradične na znakových tratiach aj keď 100m jej nevyšiel podľa predstáv. Najlepší výkon predviedla už tradične na 50m  znak, kde vo finále dohmatla ako štvrtá.

Juniorský reprezentant Michal Varhač(nar.2004) predviedol nevyrovnané výkony. Na jednej strane dokázal prekonať osobné rekordy na niektorých tratiach ale v jeho hlavnej disciplíne 1500m kraul zaostal ďaleko za svojimi možnosťami. Je otázne čím to bolo spôsobené, či nedostatkom tréningov alebo zlou mentálnou prípravou pred samotným štartom.

Bez osobných zlepšení zostáva po týchto pretekoch juniorská reprezentantka Vanesa Krafčíková (nar.2003). Jej potenciál poznáme, je len na nej ako  naloží zo svojím talentom.

Členka UTM Simona Sabolová(nar.2004) zaplávala najlepší výsledok na 50m prsia, kde vo finále dohmatla ako piata časom 35,75. Svoje osobné maximum dokázala zlepšiť na 50m motýlik.

Veľmi blízko limitu UTM je už Kamil Kobilic(nar.2004) v disciplíne 200m prsia. Čas 2.39,61 je už len o 1,07s pomalší ako limit UTM pre rok 2020. Musí si zvykať aj spolu so Samuelom Čekanom (nar.2004), že ďalšie zlepšenia osobných rekordov už nebudú také samozrejmé ako predtým, lebo sa už dostali na úroveň s časmi, ktoré nie je jednoduché prekonávať.

Dve osobné maximá si vyplávala Lenka Melničáková(nar.2003) na 50m kraul a a 200m polohové preteky.

Platným členom našej výpravy bol opäť Peter Rojtáš(nar.2002), ktorý si pripísal najlepší výkon na 200m pohové preteky.

PORADIE SPD