Budapešť Open – bodka sa letnou sezónou!

By | 5. júla 2016

Budapešť Open – bodka sa letnou sezónou

„Plávanie nestačí mať rád, treba mu aj rozumieť“

 

Nedeľou 26.júna skončila slovenská letná plavecká sezóna. Väčšina detí sa porozuteká, snáď sa stretnú opäť koncom augusta – dva mesiace prázdnin. Darmo je plávanie letným športom – v tom sme nepoučiteľní. Dlhé roky som bol zvyknutý stráviť leto na bazéne, pri vode – na starom dobrom ČH-čku, na klubových sústredeniach v Maďarsku, na Ružíne, v posledných rokoch s našimi na repre-sústredeniach – zostala už iba nostalgia.

Z toho, ale i iných pracovných dôvodov som sa tešil na malý prídavok ku koncu sezóny, účasť s Carmen Mikušovou na preteku Budapešť Open, ktorý v dňoch 29.6.-2.7.2016 ponúkal poslednú kvalifikačnú príležitosť plnenia limitov na Rio2016. Nás sa to už netýkalo, ale príležitosť, zvlášť v konkurencii 13 krajín bola lákavá.

A neľutovali sme. Pretekalo sa v novom Aquatic-komplexe Tüske (Tŕne) postavenom v príjemnom prostredí budapeštianského Univerzitného komplexu. Pri vonkajších tropických horúčavách klimatizovaná hala vytvárala skvelé podmienky pre dobré výkony. V prvý deň absolvovala Carmen rozplavby – semifinále a finále disciplíny 50m motýlik s najlepším časom 29.18 sek. Druhý deň sa z rozplávb prebojovala do finále disciplíny 200m motýlik a časom 2:17.92 sa umiestnila na 4.mieste. Pol hodiny po motýliku nastupovala do finále 800-ky kraul, kde sa časom 9:11.71 min. umiestila na 7.mieste. Obe tieto časy sú jej najlepšími tohtoročnými výkonmi. Po dni voľna štartovala v disciplíne 200m kraul, časom 2:08.14 min. skončila žiaľ na 9.-tom nepostupovom mieste.

Aby sme v tom neboli sami, nahovorili sme na účasť i ďalších „priekopníkov“ (Topoľčany, Trnava a Dukla B.Bystrica) a tak sme spolu prežívali i vytváranie slovenských rekordov Andreou Podmaníkovou na 100m  a 200m prsia časmi 1:09.38 a  2:28.98 min.

Záverom myšlienka ku podtitulu (Dr.Komjádi, maď.olympionik, tréner) – často sa divíme, ako nás porážajú maďarskí plavci – ale, u nich i tohtoročná letná sezóna končí majstrovstvami žiackych kategóríí až 30.júla. A to znamená mesiac tréningovej práce bez zaťaženia školskými  a … povinnosťami, zväčša v príjemných vonkajších podmienkach (tie by sme mali i v Košiciach, či na novom ČH-čku alebo Mestskej plavárni), ale … ?

Skála Juraj