Galavečer v Prahe – 100. výročie Československých plaveckých športov!

By | 22. januára 2019

Košice, ako bývalá vodnopólová a plavecká bašta nemohli chýbať medzi ocenenými pri príležitosti osláv 100. výročia založenia Československého zväzu plaveckých športov. Galavečer ktorého sa zúčastnilo viac ako 900 pozvaných hostí sa konal v symbolickom dátume a case: 19.1.2019 od 19.19 hod. vo Fórume Karlín v Prahe. Slovenská plavecká federácia ju spoluorganizovala s Českým zväzom plaveckých športov. Podstatná časť večera patrila vyhodnoteniu športovcov, funkcionárov a osobnostiam plaveckých športov oboch krajín od doby vzniku, resp. roku 1919.  Na slávnosti boli hosťami večera prezident Medzinárodnej plaveckej federácie (FINA) Julia Maglione a prezident Európskej plaveckej federácie (LEN) Paolo Barelli. Podujatie moderovali moderátori Jan Smetana a Marcel Merčiak. Medzi
plejádou ocenených na slovenskej strane sa uznania dostalo dvojnásobnej olympijskej medailistke a šesťnásobnej Športovkyni roka SR Martine Moravcovej aj bývalým úspešným reprezentantom Marcelovi Gérymu, Miloslavovi Roľkovi, Miloslavovi Dolníkovi, Ľubošovi Križkovi či Denise Smolenovej.
Košičania sa rovnako tešili z úžasného a neopakovateľného zážitku, ale aj z ocenení. V kategórii Masters medzi ženami zvíťazila za rok 2018 Erika Mrázová ŠKP Košice. Medzi vodnými pólistkami triumfovali za rok 2018 juniorka Beáta Kováčiková u žien Janka Kurucová, obe odchovankyne klubu Športový klub Olympia pri Športovom gymnáziu v Košiciach.
V FPD Slovenskom pohári družstiev 2018 sa víťazom stal Plavecký klub STU Trnava, plavci ŠKP Košice obsadili 4. priečku. Ceny pre osobnosti pri príležitosti 100. výročia plaveckých športov:

1969 – 1988: Marcel Géry, Ladislav Hlavatý, Miloslav Roľko, Vlasta Wawrová, z Košíc Silvia Rusinová a Július Samuelis.
1999 – 2008: Martina Moravcová, Viera Čamborová Šterzlová, Darina Moravcová, Denisa Smolenová, Karol Máčik, Yvetta Macejková, Vlastimil Kratochvíl, z Košíc Roman Poláčik a Juraj Skála.
Celé podujatie bolo krásnou a neopakovateľnou spomienkou – retrospektívou plaveckých športov za 100 rokov. Nebolo účastníka, ktorý by necitil dojatie zo stretnutia s bývalými spoluhráčmi, trénermi, či funkcionarmi. Takmer 40 členené zastúpenie Košíc v Prahe bolo dôkazom toho, že vodné športy v našom meste majú nielen skvelú históriu, ale vďaka obetavým ľuďom a nadaným športovcom aj vyhliadky do budúcnosti.

Spracoval: Ivan Šulek